e-Z Raporu

Anasayfae-Z Raporu

E-Z Raporu nedir? 

E-Z Raporu 483 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereği ÖKC'lerden (Ödeme Kaydedici Cihaz) gerçekleştirilen satışlara ait mali bilgilerin GİB sistemine iletilmesidir.

 

e-Z Raporu'nun avantajları

  • Mikro Yazılım programı ile tam uyumlu çalışarak GİB sistemine gönderilecek eski nesil yazarkasalardan (ÖKC) gerçekleştirilen satışlara ait aylık mali verileri (Aylık dönem ve ÖKC bazında olmak üzere gerçekleştirilen toplam satış tutarı [KDV dahil] ile toplam KDV tutar bilgilerini) hazır hale getirir.
  • Kağıt kullanımını azaltarak çevreyi korumanıza yardım eder.
  • Mikro Yazılım güvencesi ile GİB sistemine gönderilen verilerinizi 10 yıl boyunca ücretsiz olarak saklar.

 

e-Z Raporu'ndan faydalanma yöntemi

1. Mikro Yazılım Ticari Programı

Mikro Yazılım programı ve e-Z raporu modülü ile günlük kapanış (Z) raporlarına ait bilgilerinizi (ÖKC Mali Bilgilerinizi) GİB sistemine elektronik olarak raporlamanızı sağlar.


 e-Z Raporu aktivasyon adımları

1. GİB başvurusu

Belirtilen tebliğ hükümleri gereğince ÖKC'lerden gerçekleştirdiğiniz satışlara ait mali bilgileri GİB sistemine hangi yöntem ile bildireceğinizi kayıt altına almalısınız. Bunu, Tercih Bildirim Ekranı'ndan başvuruda bulunarak yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi ya da İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Kodu ve İnteraktif Vergi Dairesi veya İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Tercih Bildirim Ekranı ile mükelleflerin üzerine kayıtlı görünen ÖKC'ler listelenir; buradan ÖKC'nizi kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi GİB sistemine ÖKC bildirimini yapmadan tamamlamalısınız.

 2. e-Mikro Portal başvurusu

GİB başvurunuzu yaptıktan sonra işletmenize ait mali mühürle birlikte https://portal.emikro.com.tr/register adresinden kayıt olarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Mikro Yazılım ürünlerinin ücretsiz demosunu talep etmek için form doldurabilirsiniz.Talep Oluştur yada,
Bizi 0850 441 0285 numaralı telefondan arayarak demo talebinde bulunabilirsiniz.


Top