e-Fatura iptali ve e-fatura iadesi nasıl yapılır?

AnasayfaYazılare-Dönüşüme-Fatura iptali ve e-fatura iadesi ...

e-Faturanın iptal ve iadesi

İş hayatını pratikleştiren e-fatura, iptal ve iade sürecinde de kolaylık sunuyor. Vergi Usul Kanunu‘na (VUK) göre matbu fatura ile aynı yasal niteliklere sahip olan e-fatura, itiraz süresi, iptali ve iadesi açısından da matbu fatura ile benzerlik gösterir. VUK ve Türk Ticarek Kanunu’nun fatura için belirlediği hükümler, e-fatura  için de geçerlidir.

e-Fatura nasıl iptal edilir?

e-Fatura, alıcının şirket ve bireysel müşteri olma durumlarına göre farklı şekillerde iptal ve iade edilir. Bu süreçleri  her iki kategori bazında ayrıntılarıyla inceleyelim:

Eğer alıcı bir şirketse e-fatura nasıl iptal ve iade edilir? 

Alıcının bir şirket olması halinde e-Fatura ve e-arşiv fatura, tıpkı tüm ticari faturalar gibi gönderildikten 7 gün sonra iptal edilebilir. Bu bilgiden hareketle alıcının da e-fatura veya e-arşiv faturayı, faturanın resmileştiği tarihten itibaren 7 gün içinde reddetme hakkı olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz karşı tarafla konuşup faturayı onların sistemine düştükten sonraki 7 gün içinde reddetmelerini de talep edebilirsiniz. Reddedilen e-faturalar sistemde iptal edilmiş olarak görüneceğinden bu yöntemle e-fatura hemen iptal olacaktır. Müşteri e-faturayı reddettikten sonra yeni bir e-fatura oluşturup gönderebilirsiniz. Bu süre aşılırsa müşteri aldığı malı satıcıya iade edip bir iade e-faturası hazırlayıp göndererek mahsuplaşma işlemini gerçekleştirebilir.

Eğer alıcı bireysel müşteri ise e-fatura (e-arşiv fatura) nasıl iptal ve iade edilir?

Ürün iadesi gereği iptali istenen bir e-arşiv faturası söz konusuysa, bu fatura resmileştiği tarihten itibaren 7 gün içinde iptal edilebilir. Eğer 7 günden fazla bir süre geçtiyse iptal etmek yerine temel e-faturanın iptal işlemindeki gibi müşterinin iade faturası kesmesi gerekir. Ancak bireysel müşteri, faturası kesilip gönderilmiş bir ürünü iade etmek istiyorsa şirketi olmadığı için iade faturası kesemez. Bu yüzden şirketin kendisine gider pusulası hazırlaması gerekebilir. Bununla birlikte, müşterinin tüketici hakları uyarınca aldığı ürünü 30 gün boyunca iade etme hakkı da saklıdır. Eğer müşteri, ürün aldığı şirketin alışveriş öncesi ve sırasında ibraz ettiği şartlara uyarsa ürünle ilgili itirazda bulunabilir ya da iadesini gerçekleştirebilir. Şayet satış internetten yapıldıysa, müşteri iade etmek istediği ürünü elektronik ortamdan kendisine gönderilen faturanın kâğıt çıktısını alıp iadeye ilişkin bölümünü doldurabilir (kimi durumlarda bu belge ürünle birlikte gelen kargo paketinden çıkar) ve ürününü bu belge ile satıcıya geri gönderebilir.

e-Fatura iptal portalı: https://portal.efatura.gov.tr/FaturaIptal/

 


Top